ÜRÜNLER
Cam Korkuluk

Cam Korkuluk

Gerek şık görünümü, gerekse sağlıklı oluşu için birçok kişinin tercihi olan cam, korkuluklarda fazlaca tercih edilmekte. Cam korkulukların tercih edilme sebepleri arasında hijyen ve kolay temizleniyor olması, doğal bir maddeden üretiliyor olmasından dolayı son derece sağlıklı olması, kimyasallara karşı dayanıklı olması, ısı değişimlerine dayanıklı olması ve uzun ömürlü kullanım sunması yer almaktadır.

Neden Paslanmaz Camlı Korkuluk?Kaliteyi estetik ile birleştiren "Paslanmaz Camlı Korkuluklar" ile balkonlarınıza, merdivenlerinize yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Kurulumu bakımından kullanıcılara çok daha fazla kullanım alanı sağlayan cam korkuluklar uzun ömürlü oluşundan dolayı da fazlaca tercih edilmektedir.

OSM Paslanmaz cam korkuluk sektöründe önemli bir yere sahiptir. Büyük projelerin altından başarı ile çıkan OSM Paslanmaz ile sizde paslanmaz camlı korkuluk projelerinizi gönül rahatlığı ile yürütebilirsiniz.

OSM Paslanmaz olarak cam korkuluk alanında müşterilerimizin beğeni ve isteklerine göre farklı tasarımlar yapıp uygulama seçeneklerimiz oldukça geniştir. Bütün cam korkuluk ürünlerinde olduğu gibi paslanmaz camlı korkuluklarımız da yüksek kalite ve dayanıklı sağlam yapısıyla yıllarca kullanabilirsiniz.

Osm Paslanmaz olarak cam korkuluk ve paslanmaz korkuluk malzemelerini üretip, onları kullanarak merdivenlere veya balkonlara modern yapıda cam korkuluklar üretmekteyiz. Görselliği ve kaliteyi birinci sırada tutan firmamız müşteri memnuniyeti ise, firmamızın temel ilkelerindendir.

OSM Paslanmaz olarak cam korkulukta kullandığımız malzemeler uluslararası standartlara uygun olarak üretip 1. sınıf malzeme kullanmaktayız. Paslanmaz camlı korkuluk özen gerektiren tasarımlar olup şirketimiz cam korkuluk modellerini özenle tasarlamaktadır.

Özenle tasarladığımız cam korkulukları yerine dikkatli nakliye edip, titizlikle, camın güvenliğini alarak kırmadan yerine titizlikle montaj etmekteyiz.

Kısaca cam korkuluk tercih etmenizi sağlayacak başlıca nedenler;
1- Cam Korkuluk korozyonlara karşı daha dirençlidir.
2- Cam Korkuluk diğer korkuluk türlerine göre daha sağlamdır.
3- Cam Korkuluk daha uzun ömürlüdür.
4- Cam Korkuluk temizliği kolaydır.
5- Cam Korkuluk çok estetik ve daha çekicidir.
6- Cam Korkuluk imalatı ve montajı kolaydır.

Cam Korkuluk Tasarımları ve Boyutları Hakkında

Genel olarak cam korkuluklar yapıların güvenlik gerektiren yerlerinde, hem güvenlik hem de dekoratif amaç için özel olarak kullanılır. Cam Merdiven korkulukları, Cam Balkon korkulukları, Cam teras korkulukları, camlı galeri korkulukları vb, alanlarda özel tasarımlar ile merdivenlerde mermer üstü montaj veya merdiven boşuk kenarından noktasal cam tutucu ile montaj edilirler. Uzun metrajdaki korkuluk veya küpeştelerde ise paslanmaz çelik ve cam malzemeler kullanılarak yapılan cam korkuluklar oldukça sağlam, şık, dayanıklı, dekoratif olurlar. Camlı paslanmaz korkuluklar, H. 90 cm yüksekliğinde düz zeminden yükseklik baz alınır. Fakat güvenlik gerekçesinin en üst seviyede olması gereken, hastane, okul, kamu binaları gibi yerlerde ise cam korkuluklar h. yükseklik 1100mm kadar arttırılır ve ayrıca da teraslarda ise özellikle çok katlı binalarda 130 ile 150 cm kadar yükseltilir. Parapet üzeri veya teraslarda ise parapet yüksekliğine bağlı kalarak, toplam yüksekliği yine parapet yüksekliği baz alınarak yine minimum H.90 cm ayarlanmalıdır. Korkuluk yüksekliği 90 cm dünya standartları olarak kabul edilmiştir. Bunun açıklaması orta boy bir insanın bel hizalarına eşittir. Sizlerde yapılarınızın korkuluk ihtiyaçlarında konusunda uzmanlaşmış deneyimli, mimari tasarımı yapıyla pekiştiren firmamızdan bilgi alabilirsiniz.

Cam Korkuluk İmalatı ve OSM Paslanmaz

Cam korkuluk ve paslanmaz malzemelerin imalat aşaması sert malzeme olduğundan işlenebilmesi metaller arasında en sert metallerden olup, son sistem makine parkuru gerekmektedir. Firmamız imalat aşamasında son sistem imalat için, makine parkuru kendi fabrikasında mevcuttur ve sürekli teknolojik makinelere yatırım yapmaktadır. Paslanmaz malzemelerin imalatını yapan firmamız hazır sistem olabilecek paslanmaz dikmelerin imalatını yapmaktadır. Bunlar arasında paslanmaz korkuluk aksesuarları, bağlantı parçaları imalatını da kendi bünyesinde yapmaktadır.

Cam Korkuluk Ebatlama

Cnc ebatlama makinesinde camların ölçüleri girilir ve makine otomatik olarak ebatlar. Şablonlu camlarda tamamen cam ustasının el sanatı ile kesimler yapılmaktadır.

Üretim ardından istenilen boyutlara ulaşmayan camlar istenilen ebat veya şekil düzeltme amacıyla kesim işlemi yapılmaktadır. Elmas kesimi, CNC kesimi, pürmüz ısıl kesim, kesim türlerinden bazılarıdır. Üfleme yöntemiyle üretilen bardakların uç kısımları düz ve keskin olduklarından dolayı pürmüz ısıl kesimle düz bir şekle getirilir ve kesici alet kullanılmadığından dudak kısımları kesici olmamaktadır.

Cam Korkuluk Temperleme

Isı ve darbeye dayanıklı hale gelmesi istendiğinde cam temperleme denilen bir prosesten geçirilir. Temperleme prosesi cam panoların özel fırınlarda erime noktasına yakın derecelerde ısıtıldıktan sonra hızla soğutulması esasına dayanır. Fırında cam 700°C’ye kadar ısıtılır ve hava üflenerek soğutulur. Sıcaklığın azalması ile yüzey büzüşür ve sertleşir. Ancak iç kısım sıcak kalır ve yüzeydeki büzülmeye kendini uydurur. İç kısmın da soğumasıyla camın her iki yüzünde basınç, iç kısımda ise çekme gerilmeleri oluşur. Ani soğutma uygulanarak temperlenme işlemlerinden geçen cam 300°C’lik bir ısıl şoka dayanıklı hale gelmekteyken temperlenmemiş camda 30-50°C’lik bir ısıl şok camın kırılmasına neden olmaktadır. Temperlenmiş camlar sertleştiği için bant rodaj, delme, kesme, lamine vb uygulamalarla tekrar biçimlendirme yapılamamaktadır.

Rodajlama

 

Kesilen camların kenar kısımlarının keskinliğini giderme işlemidir. Balıksırtı rodaj, düz rodaj, üç köşe rodaj, dört köşe rodaj, bant rodaj, açılı rodaj vb. rodajlama çeşitleri vardır. Bu işlem oldukça önemlidir. Bir camın kenar kısımları gerek görünüm gerekse kullanım için büyük önem arz etmektedir. Bu işlemi de rodajlama ile yaparız.

Lamine

Lamine cam kırılmaz cam olarak bilinse de aslında kırılan fakat dağılmayan camdır. Lamine cam korkuluk plaka haline getirilmiş iki plaka camın iki tarafı da yapışkanlı bir folyo ile birleştirilmesi ile oluşur. Böylece camın mukavemeti arttığı gibi kırılsa dahi dağılmayıp bir arada kaldığı için hırsızlık vb gibi durumlara karşı önemli tercih sebebi.

 

Renklendirme

Şeffaf camlar camın uygulama alanına göre dekoratif bir görüntü oluşturmayacağı için kullanım alanına göre renklendirilebilirler. Baskı ve püskürtmeli olarak boyanan camlar gerektiği durumlarda temperlenir ya da tansiyonsal ısıl işlem uygulanarak boya ile camın iyice tutunması sağlanır. Tansiyonsal ısıl işlemde, giriş sıcaklığı 550°C’lik fırına gönderilir ve 1,5 saatlik silindirli bant sistemiyle, diğer taraftan 55°C olarak çıkar. Camlar dilediğiniz renk tonunda renklendirilebilir. Cam korkuluk renklendirme genellikle dış cephe ile uyum ya da kullanıcının özel isteği ile yapılır.

Folyolama, Asit ve Kumlama

Asit ve kumlama işlemi, cam yüzeyinde aşındırma meydana getirerek dekoratif görüntü verme işlemleridir. Bu görünümün oluşması için cam yüzeyi kağıt ya da pvc folyo ile kaplanır. Bu folyolar elle ya da özel kesim makinelerinde kesimi yapılarak yapıştırılabilir.Bu folyoların üzerindeki deseni ortaya çıkaracak şekilde, kumlama yapılmak istenen bölgedekilerin cam yüzeyinden kaldırılması ile ve daha sonra da basınçlı boya tabancalarının nozulları değiştirilerek cam yüzeyine tazyikli hava püskürtmek suretiyle yapılan işleme kumlama diyoruz. Asit işleminde ise cama etki eden tek asit olan HFL kullanılır. Bunda da yukarıda anlatıldığı gibi açıkta kalan bölgeye asit dökerek cam yüzeyi ile reaksiyona girmesi ve o bölgede bir aşınma oluşturulması bir yöntemdir. Diğer bir yöntem ise asit kopartma adı verilen işlemdir. Bu işlemde, önce kumlama yapılarak tüm yüzeyi aşındırılan cam üzerine kaynatılarak zamk haline getirilmiş ve bu arada içine bir miktar HFL ilave edilmiş boncuk tutkalının ince bir tabaka halinde sıvanması ve kurumaya bırakılması ile yapılır. Kurudukça yüzey gerilimi sebebiyle cam üstünde zar gibi kalkmalar başlar ve kopartma adı verilen işlem meydana gelmiş olur.

Cam Korkuluk Bombeli Temper

Bu işlemde temperleme anında ısıl şok uygulanan cam soğutulmadan, belirli redius (çap) oranında bükülür. Temper makinesindeki soğutma bükülme anında uygulanmaktadır. Bir kenarı 230mm`den küçük olan camlar silindirler arasında tutunamayacağından dolayı temperleme ve bombeleme yapılamaz.

 

Cam Korkuluklarda Dayanıklılık

Paslanmaz cam korkuluklar uzun ömürlü ürünlerdir. Yıllarca ilk günkü gibi yeniymişçesine kullanabilirsiniz. Cam korkuluklarda dayanıklılık oldukça önemli bir konudur. Paslanmaz çelik borular, levhalar, yüksek mukavemetli paslanmaz çelik boru ve levhalardan işleme yöntemi ile imal edilirler. Bu sebepten dolayı paslanmaz korkuluğu oluşturan malzemeler krozyona karşı dayanıklıdır. Normal şartlar altında korkuluğu oluşturan boru ve profillerin dayanım ömrü bakım yapılmaksızın, ortalama 50 yıl, deniz kenarındaki yapıların servis hizmeti gerektirmeden kullanım ömrü ise 15 yıldan fazladır. Paslanmaz korkuluklar, Ultra viole (UV) ışınlarına karşı dirençli olup, ağır darbelere, her türlü hava şartlarına, ağır yüklere, depremlere karşı dayanımları ise test edilmiştir. 

Cam Korkuluk Modelleri

Cam korkuluk modelleri bakımından en geniş ürün yelpazesine sahip paslanmaz çelik firmasıyız. Kurulduğumuz günden bu yana yüzlerce büyük projenin tüm cam korkuluk çalışmaları tarafımızca tasarlanmış kendi imalathanelerimizde üretilmiş ve yerinde montajı yapılmıştır. OSM Paslanmaz olarak birbirinde şık ve modern cam korkuluk modelleri üretmekteyiz. Sizde ister konutunuz için olsun ister özel projeniz için olsun en iyi cam korkuluk model çalışmaları için bizlerle iletişim kurabilirsiniz.

 

Cam Korkuluk Fiyatları

Cam korkuluk fiyatları konusunda piyasanın en iyi işçilik ve maksimum kaliteli malzemelere minimum fiyatlar sunmaktayız. Cam korkuluk fiyat teklifi sunarken olabildiğince en uygun rakamları müşterilerimize sunmaya çalışmaktayız. Bir cam korkuluk projesine verilecek en iyi fiyat teklifini sunmak için bizlere iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Gerek imalat aşamasında gerek montaj gerekse yedek parçada en uygun rakamlarla cam korkuluk sektörünün en çok tercih edilen İstanbul cam korkuluk firmasıyız. 

Yorumlar
Güvenlik Kodu
Gönder